Ātrie kredīti -vai tā ir panaceja?

Kas ir ātrie kredīti?

Atrie kredīti” ir kredīti ar īsu atmaksas termiņu un visbiežāk tiek piedāvāti ar augstākām procentu likmēm nekā tradicionālie banku kredīti. Šie kredīti ir paredzēti, lai palīdzētu cilvēkiem risināt īslaicīgas finansiālas grūtības, piemēram, neparedzētu rēķinu vai negaidītu izdevumu dēļ. “Atrie kredīti” tiek piedāvāti gan tiešsaistē, gan arī dažādās kredītu un patēriņa kredītu kompānijās.

Tomēr ir jābūt uzmanīgiem, ņemot “ātrus kredītus”, jo augstas procentu likmes un īss atmaksas termiņš var nozīmēt, ka kopējais atmaksa būs augstāka nekā parastajam kredītam no bankas. Turklāt, ja nav iespējams atmaksāt aizdevumu laikā, var rasties papildu izmaksas un problēmas ar kredītvēsturi. Tāpēc ir svarīgi rūpīgi izvērtēt savas iespējas un apsvērt alternatīvas pirms izvēloties “ātro kredītu”.

Kāpēc kredītu sauc par – ātrie kredīti?

Kredītu sauc par “ātrajiem kredītiem”, jo to galvenā priekšrocība ir tā ātrums – aizņemšanās process ir ātrs un vienkāršs. Atšķirībā no tradicionāliem banku kredītiem, kurām var prasīties ilgāku laiku, lai pārbaudītu kredītvēsturi, ienākumus un citus faktorus, “ātrie kredīti” tiek piešķirti ļoti ātri – dažreiz pat tikai dažu minūšu laikā pēc aizpildīšanas pieteikuma tiešsaistē.

Tāpat, “ātrie kredīti” var būt pieejami arī cilvēkiem ar zemāku kredītvēsturi, kuriem var būt grūtības saņemt aizdevumu no tradicionālajām bankām. Tomēr, tā kā ātrie kredīti tiek piedāvāti ar augstākām procentu likmēm nekā tradicionālie banku kredīti, tas var nozīmēt, ka kopējais atmaksas apjoms var būt lielāks. Tādēļ ir svarīgi rūpīgi izvērtēt savas iespējas un apsvērt alternatīvas pirms izvēloties “ātro kredītu”.

Kādos gadījumos ātrie kredīti ir izeja?

“Ātrie kredīti” var būt izeja, ja jums ir īslaicīgas finansiālas grūtības, piemēram, neparedzēti rēķini vai negaidīti izdevumi. Tā kā “ātrie kredīti” tiek piešķirti ātri, tie var palīdzēt atrisināt šīs problēmas, ja nav citu veidu, kā iegūt nepieciešamo naudu.

Tomēr ir jābūt uzmanīgiem, izvēloties “ātro kredītu”, jo augstas procentu likmes un īss atmaksas termiņš var nozīmēt, ka kopējais atmaksa būs augstāka nekā parastajam kredītam no bankas. Tāpēc ir svarīgi rūpīgi izvērtēt savas iespējas un apsvērt alternatīvas pirms izvēloties “ātro kredītu”.

Tāpat, “ātrie kredīti” var būt piemēroti tiem, kuriem ir nepieciešams ātri saņemt naudu, piemēram, lai segtu steidzamus medicīniskos izdevumus vai citus svarīgus tēriņus. Tomēr, ja ir iespējams izvairīties no aizdevuma ņemšanas, piemēram, izmantojot citus finanšu resursus vai pārveidojot savu budžetu, tas var būt labāks risinājums, jo tas palīdzēs izvairīties no papildu izdevumiem un parādsaistībām.

Kāda ir vidēja ātro kredītu likme Latvijā?

Vidējā ātro kredītu likme Latvijā var atšķirties atkarībā no aizdevēja un aizņemtās summas, bet parasti tā ir diezgan augsta, jo aizdevumi tiek piedāvāti ar īsiem atmaksas termiņiem un uzņemoties augstu risku, piedāvājot kredītu bez lielas pārbaudes.

Kopš Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) regulējuma ieviešanas 2020. gadā, aizdevēji ir pienākumi publicēt kredīta efektīvo procentu likmi (KPL), kas ietver visus kredīta saņemšanas izmaksu komponentus. Atkarībā no aizdevēja un aizņemtās summas, KPL var būt no aptuveni 50% līdz pat vairāk kā 1000%. Tas nozīmē, ka patērētājiem var būt grūti atmaksāt kredītu, ja tiek pieprasīti augsti procenti un citi izdevumi.

Tāpēc ir svarīgi rūpīgi izvērtēt savas iespējas un apsvērt visus faktorus, pirms ņemt “ātro kredītu”, un censties atrast alternatīvas, piemēram, palūgt palīdzību no ģimenes, draugiem vai strādāt pie papildu darba, lai segtu nepieciešamos izdevumus.

Glabājoties uz definīciju, gan “ātrais kredīts” (īstermiņa kredīts) un “patēriņa kredīts” ir veidi, kā aizņemties naudu no aizdevēja, bet tie ir atšķirīgi gan atmaksas termiņa, aizdevuma summas, procentu likmes, kā arī citu faktoru ziņā.

Atšķirības:

  • Atmaksas termiņš: “Ātrie kredīti” parasti ir īstermiņa aizdevumi, kas jāatmaksā ļoti īsā laika periodā, parasti nedēļās vai mēnešos, savukārt “patēriņa kredīti” parasti ir ilgtermiņa aizdevumi, kas jāatmaksā vairākos mēnešos vai pat gados.
  • Aizdevuma summa: Parasti “ātrie kredīti” piedāvā mazas summas, kas svārstās no dažiem desmitiem līdz dažiem tūkstošiem eiro, savukārt “patēriņa kredīti” parasti piedāvā lielākas summas, kas var būt līdz pat vairākiem desmitiem tūkstošu eiro.
  • Procentu likme: “Ātrie kredīti” parasti ir saistīti ar augstu procentu likmi, kas var būt daudz augstāka nekā parastajiem kredītiem, savukārt “patēriņa kredīti” parasti piedāvā zemākas procentu likmes, kas var būt konkurētspējīgas ar banku piedāvājumiem.

Kopīgs:

  • Aizdevuma saņemšanas process: Gan “ātrie kredīti”, gan “patēriņa kredīti” var tikt saņemti bez ķīlas, kas parasti tiek prasīta parastajiem banku kredītiem. Aizdevuma saņemšanas process var būt ātrs un vienkāršs, un lielākā daļa aizdevēju piedāvā tiešsaistes iespējas aizdevuma pieteikšanai un apstiprināšanai.
  • Augsts riska līmenis: Gan “ātrie kredīti”, gan “patēriņa kredīti” parasti tiek piedāvāti cilvēkiem ar zemu kredītvēsturi vai citiem riska faktoriem, kas nozīmē, ka aizdevēji uzņemas lielāku risku, piešķirot aizdevumu. Tas var nozīmēt augstākas procentu likmes, lielāku soda naudu un citus papildu maksājumus, ja kredīts netiek atmaksāts laikā