Cik naudas var ietaupīt, salīdzinot aizdevumus?

Latvijas iedzīvotājiem ir kļuvis arvien svarīgāk izvēlēties pareizo kredītu, kas atbilst viņu vajadzībām un finansiālajai situācijai. Tādējādi kredītu salīdzināšana kļuvusi par izplatītu praksi Latvijā. Šāda pieeja ļauj cilvēkiem izvairīties no neizdevīgiem un dārgiem aizdevumiem, tādējādi rīkojoties atbildīgi ar savām finansēm.

Lai arī kredītu salīdzināšana prasa lielāku laika ieguldījumu, tā sniedz priekšstatu par aizdevumu tirgus situāciju kopumā un iepazīstina ar dažādiem finanšu piesaistes instrumentiem.

Kredītu salīdzināšana ir kļuvusi par populāru risinājumu, jo tas ļauj cilvēkiem ietaupīt laiku, salīdzinot dažādas kredītu iespējas, un var palīdzēt atrast vispiemērotāko risinājumu jūsu vajadzībām. Fakti liecina, ka vairāk nekā 50% Latvijas iedzīvotāju ir aizņēmušies kādu no kredītu veidiem, un vidējam aizņēmumu apmērs pēdējā laikā turpina pieaugt, pārsniedzot 7,6 tūkstošus eiro, bet kredītņēmēju skaits ir nedaudz lielāks par 736 tūkstošiem. Tas nozīmē, ka kredītu salīdzināšana var būt noderīgs rīks, lai izvēlētos piemērotāko aizdevēju un ietaupītu naudu.

Kādus kredītus var salīdzināt?

Kredītu kalkulatoros ir iespējams salīdzināt dažādu veidu kredītus un kredītkartes Latvijā, tostarp patēriņa kredītus, auto kredītus, hipotekāros kredītus, kā arī nebanku finanšu iestāžu izsniegtās kredītlīnijas un kredītkartes. Patēriņa kredīti tiek piedāvāti gan bankās, gan nebanku kredītiestādēs un tie var tikt izmantoti dažādiem mērķiem, piemēram, kredītu apvienošanai, mājokļa remontam, ceļojumam vai preču iegādei. Populāri nebanku aizdevēji, kas piedāvā patēriņa kredītus ar garāku atmaksas termiņu un izdevīgākām procentu likmēm, ir Aizdevums, Credit24, Ondo, Ferratum, Vivus, Creamcredit, Banknote un Vizia. Ir iespējams saņemt patēriņa kredītu arī ar sliktu kredītvēsturi, taču šajā gadījumā noteikumi var būt neizdevīgāki.

Auto kredīts ir specializēts patēriņa kredīts, ko piedāvā gan bankas, gan nebanku finanšu iestādes, tostarp Longo, Sefinance, InBank un citas. Atkarībā no kredītņēmēja finansiālās situācijas stabilitātes, auto kredītu parasti izsniedz bez ķīlas un pirmās iemaksas. Maksimālā summa, ko var saņemt autokredītam, parasti nepārsniedz 25 000 eiro, un atmaksas termiņš var būt līdz pat septiņiem gadiem. Ja ir piešķirts auto kredīts, aizdevējs parasti paredz, ka automašīnu vajadzētu iegādāties 60 dienu laikā pēc aizdevuma izsniegšanas. Auto kredītu iespējams atmaksāt arī pirms termiņa bez papildu komisijas maksas.

Hipotekārais kredīts ir finansējuma līdzeklis, ko izmanto, lai iegādātos nekustamo īpašumu, piemēram, dzīvokli vai māju. Lai iegūtu hipotekāro kredītu, var vērsties gan pie bankām, piemēram, SEB, Citadele vai Swedbank, kas piedāvā individuāli izstrādātus piedāvājumus klienta

Kā salīdzināt kredītus?

Lai salīdzinātu kredītu piedāvājumus, iespējams izmantot kredītu kalkulatoru, kas sniedz orientējošu informāciju par kredīta izmaksām. Tomēr precīzu informāciju iegūsiet tikai sazinoties ar izraudzīto kredītiestādi. Lai atrastu izdevīgākos piedāvājumus, iespējams izvēlēties vairākus piemērotākos aizdevuma variantus un nosūtīt pieteikumus vairākām kredītiestādēm.

Lai gan piedāvājumi atkarīgi no kredītiestādes, jūsu finansiālais stāvoklis arī spēlē svarīgu lomu, tostarp stabili ikmēneša ienākumi vismaz pēdējo sešu mēnešu laikā, citi kredīti un saistības, kredītvēsture, apgādājamo skaits un citi personīgo finanšu situāciju ietekmējoši apstākļi.

Patēriņa kredīta salīdzinājuma piemērs

Pirmais piemērs: noformējot 1000 eiro patēriņa kredītu uz 60 mēnešiem, šajā piemērā pirmie divi maksājumi ir ar 0% likmi 18,33 eiro, no trešā mēneša – 34,92 eiro mēnesī. Kopējā atmaksājamā summa tādējādi būs 2062,37 eiro, GPL 37,67%, aizņēmuma likme gadā 30,00%.

Otrais piemērs: noformējot 1000 eiro uz 60 mēnešiem ar komisijas maksu 100 eiro, kopējā atmaksājamā summa – 1317,40 eiro, GPL 13,30%, procentu likme 7,9%.

Tādējādi redzams, ka kredīts Nr. 2 ļauj ietaupīt 500 eiro, kaut arī kredīts Nr. 1 vilina ar 0% likmi pirmajos kredīta atmaksas mēnešos.

Auto kredīta salīdzinājuma piemērs

Piemēram, ja plānojat aizņemties 10 000 eiro uz 60 mēnešiem, lai iegādātos automašīnu, ir vērts izvērtēt dažādus auto kredīta piedāvājumus. Piemēram, pie viena aizdevēja ikmēneša maksājums var būt 197,54 eiro, kopējā atmaksājamā summa – 11 852,4 eiro. Savukārt, citā aizdevējā, lai atmaksātu tādu pašu kredītu, ikmēneša maksājums var būt 215 eiro, kopējā atmaksājamā summa – 12 900 eiro, un procentu likme – 8,9%, GPL – 11,03%. Salīdzinot šos kredītus, var ietaupīt 1048 eiro. Tomēr, jāņem vērā, ka kredīta izmaksas var atšķirties atkarībā no jūsu finansiālā stāvokļa un citiem personīgajiem apstākļiem, tādēļ ieteicams izmantot auto kredītu kalkulatorus un izvērtēt vairākus aizdevējus, pirms izvēlaties vispiemērotāko piedāvājumu.

Hipotekārā kredīta salīdzinājuma piemērs

Pirmais piemērs:  ja nekustamā īpašuma cena ir 100 000 eiro, bet pirmā iemaksa ir tikai 5%, tad aizņemoties 95 000 eiro uz 30 gadiem, piemērojot procentu likmi 1,80%, ikmēneša maksājums būs 344,21 eiro, un kopējā atmaksājamā summa sasniedz 123 916,89 eiro, iekļaujot 950 eiro noformēšanas maksu un 2,50 eiro ikmēneša administrēšanas maksu.

Otrais piemērs: ja nekustamā īpašuma cena ir 100 000 eiro, bet pirmā iemaksa ir tikai 5%, tad aizņemoties 95 000 eiro uz 30 gadiem ar 1,90% procentu likmi, ikmēneša maksājums būs 346,41 eiro, un kopējā atmaksājamā summa sasniedz 125 851,49 eiro, kas ir gandrīz 2000 eiro mazāk nekā pirmajā piemērā. Tomēr, jāņem vērā, ka laika gaitā var mainīties dažādas ar kredītu saistītas izmaksas, jo īpaši procentu likme, ja kredītlīgumā minēta mainīga likme. Tāpēc ir svarīgi rūpīgi izvērtēt visus faktorus un iespējas, pirms pieņemt lēmumu par hipotekārā kredīta ņemšanu.

Kā darbojas kredītu salīdzināšana?

Kredītu salīdzināšana ir process, kurā tiek salīdzināti dažādu aizdevēju piedāvājumi, lai atrastu izdevīgāko aizdevuma nosacījumu komplektu. Salīdzinājuma pamatā ir aizdevuma pamatparametri, piemēram, summa, procentu likme, atmaksas termiņš, kā arī citi nosacījumi, piemēram, maksa par kredīta apstrādi vai administrēšanu.

Kredītu salīdzināšanas platformas parasti strādā sadarbībā ar dažādiem aizdevējiem, lai nodrošinātu plašu un pārredzamu piedāvājumu klāstu. Lietotājs var ievadīt savus aizdevuma prasības un saņemt salīdzinājumu, kuru var filtrēt un sakārtot atbilstoši savām vēlmēm.

Pēc tam lietotājs var izvēlēties izdevīgāko piedāvājumu un iesniegt pieteikumu tiešsaistē. Lai gan salīdzināšanas platformas var piedāvāt ātru un ērtu risinājumu, lietotājam joprojām jāveic rūpīga pētījumu un jāpārliecinās par aizdevēja uzticamību un saskaņotību ar savām finanšu vēlmēm un prasībām.